Kilkadziesiąt lat temu…

 

z13475472Q,Mjr-Zygmunt-SzendzielarzDokładnie 64 lata temu zamordowany został major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej – Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”. Proces majora i kilku innych oficerów był pokazowy – transmitowany przez radio i opisywany przez reżimową prasę. Oskarżonym zarzucono terrorystyczne zamachy na Sowietów i funkcjonariuszy polskiej bezpieki, prowadzenie wywiadu na rzecz obcego państwa oraz współpracy z Niemcami w czasie okupacji. W listopadzie 1950 Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał Zygmunta Szendzielarza na karę śmierci. Wyrok wykonany został 8 lutego 1951 w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

8 luty to nie jedyna ważna data dla naszej drużyny, jest nią również 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Już teraz zapraszamy do wspólnego obchodzenia tego dnia!

Dla zaciekawionych historią tego bohatera link do archiwalnego nagrania z procesu mjr Łupaszki: https://www.youtube.com/watch?v=da4E6ls4qRY