Dzień Żołnierzy Wyklętych!

Jako że wczoraj obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych postanowiliśmy jeszcze dzisiaj wybrać się na projekcję roboczej wersji filmu pt. Historia Roja reżyserii Jerzego Zalewskiego oraz na wykład
Pana Piotra Szubarczyka. To święto jest nam szczególnie bliskie, ponieważ niedawno otworzyliśmy kampanię bohater naszej drużyny. Staramy się o imię jednego z tzw. „Żołnierzy Wyklętych” a mianowicie mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Major od jesieni 1943 roku dowodził legendarną 5. Wileńską Brygadą AK, dwa lata później rozpoczął walkę z komunistami, a w 1951 roku został zastrzelony w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Łupaszko był kawalerem Krzyża Orderu Virtuti Militari, a w 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych. Wspomniano także żołnierzy takich jak Marian Bernaciak – „Orlik”, Józef Kuraś – „Ogień”, Stanisław Sojczyński – „Warszyc”, Anatol Radziwonik – „Olech”, Henryk Flame – „Grot”, Hieronim Dekutowski – „Zapora”, Zdzisław Broński – „Uskok”, Władysław Łukasiuk – „Młot”, Franciszek Olszówka – „Otto” oraz Danuta Siedzikówna – „Inka”. Najważniejszym i najbardziej przejmującym momentem dla nas wszystkich był wykład Pana Szubarczyka, który przybliżył nam obraz tych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Mamy nadzieję, że dzięki temu pamięć wojowników o niepodległość Polski w czasach komunizmu po II Wojnie Światowej nigdy nie zgaśnie.